Uutisia Joensuun seurakunnista

Alla kootusti uutisia ja ajankohtaisia asioita Joensuun seurakunnista.

Uutislistaukseen

Yhteisvastuukeräys tukee lasten ja nuorten harrastusmahdollisuuksia – Joensuussa puolet varoista partiolaisille

Pinkki sydän, jonka keskellä risti, ympärillä kaari ja teksti 75 vuotta.

Yhteisvastuukeräys tukee nuorten mahdollisuuksia unelmoida ja rakentaa turvallista tulevaisuutta. Suomen suurin vapaaehtoisvoimin toteutettava hyväntekeväisyyskeräys täyttää tänä vuonna 75 vuotta ja auttaa heikoimmassa osassa olevia nuoria sekä paikallisesti kotipaikkakunnalla että kansainvälisesti maailman kriisialueilla.

– On välttämätöntä, että nuoret voivat haaveilla elämästään ja maailman tulevaisuudesta. Pahin uhka on apatia, joka tukahduttaa unelmoinnin. Jos nuoret eivät enää jaksa tai uskalla unelmoida, menetämme jotain perustavanlaatuista, sanoo arkkipiispa Tapio Luoma.

Harrastukset ja turvallisessa ryhmässä toimiminen auttavat nuoria tunnistamaan vahvuuksiaan ja rakentamaan siten oman näköistä tulevaisuutta.

Vähävaraisissa lapsiperheissä harrastamisen esteet ovat taloudellisia. Tutkimusten mukaan köyhyys aiheuttaa Suomessa nuorille stressiä ja sulkee ulos kaveripiiristä. Maailman kriisialueilla taas uhattuna voi olla nuoren koko tulevaisuus.

Siksi 75-vuotisjuhlavuoden Yhteisvastuukeräys suunnataan nuorten unelmien ja mahdollisuuksien vahvistamiseen. Puolet keräystulosta ohjataan kotimaahan, puolet maailman kriisialueille.

Partio ja seurakunnat tukemassa nuoria omalla paikkakunnalla

Kotimaassa Yhteisvastuukeräys toteutetaan yhteistyössä Suomen Partiolaisten kanssa. Partio harrastuksena vahvistaa nuorten itseluottamusta ja yhdessä toimimisen taitoja.

Keräysvaroilla tuetaan vähävaraisten nuorten leiri- ja varustekuluja, jotta kaikilla olisi yhtäläiset mahdollisuudet harrastamiseen ja sen tarjoamaan kasvuun.

– Nuorten tulevaisuususko ja mahdollisuus unelmointiin ovat nuorten hyvinvoinnin tärkeimpiä indikaattoreita. Yhteiskunta, jossa nuoret pystyvät näihin asioihin, voi todennäköisesti myös kokonaisuutena hyvin ja kestävästi, sanoo Suomen Partiolaisten toiminnanjohtaja Kati Palsanen.

Suomen Partiolaiset saavat keräystuotoista 20 %, ja Joensuun seurakunnat ohjaavat 30 % tuotoista alueen lippukunnille. Partiolaiset saavat siis puolet Joensuussa kerätyistä varoista.

Esimerkiksi Enon seurakunta tukee Yhteisvastuukeräyksen varoilla partiolippukunta Vaarojen Siskoja ja Veikkoja ja Rantakylän seurakunta partiolippukunta Rantakylän Rämpijöitä. Seurakunnat tekevät jo tällä hetkellä yhteistyötä lippukuntien kanssa, sillä partiolaiset kokoontuvat Enon seurakuntatalolla ja Rantakylän kirkolla.

Puolella tuotoista autetaan lapsia ja nuoria maailmalla Kirkon Ulkomaanavun katastrofirahaston kautta.

Monta tapaa osallistua

Yhteisvastuukeräykseen voi lahjoittaa monin tavoin. Lahjoituksen voi tehdä seurakuntien tapahtumissa, MobilePayllä tai verkkopankissa. Joensuun seurakuntien MobilePay-numerot ovat:

•    Joensuun seurakunta: 54087
•    Pielisensuun seurakunta: 36548
•    Rantakylän seurakunta: 51705
•    Pyhäselän seurakunta: 82782
•    Enon seurakunta: 51264
•    Vaara-Karjalan seurakunta: 72984

Verkkopankin lahjoituslinkit löytyvät osoitteesta: joensuunseurakunnat.fi/yhteisvastuuLinkki avautuu uudessa välilehdessä.

Kirkkopalvelut ry:n keräyslupa RA/2020/639, Ahvenanmaa ÅLR/2024/7687

31.1.2025 08.00