Uutisia Joensuun seurakunnista

Alla kootusti uutisia ja ajankohtaisia asioita Joensuun seurakunnista.

Uutislistaukseen

Enemmistö Joensuun seurakuntien päättäjistä puoltaa seurakuntien yhdistymistä – aloitetta käsittelee seuraavaksi Kuopion hiippakunnan tuomiokapituli

Mustekynä paperipinon päällä, tekstinä hallintouutisia.

Joensuun seurakuntien yhteisen kirkkovaltuuston päättäjät äänestivät keskiviikkoiltana kokouksessaan seurakuntien yhdistymisaloitteesta, jonka Joensuun ja Rantakylän seurakuntien seurakuntaneuvostot tekivät tammikuussa. Aloitteessa esitetään kaikkien Joensuun alueen kuuden seurakunnan yhdistymistä yhdeksi seurakunnaksi vuoden 2028 alusta alkaen.

Äänestyksen perusteella yhteinen kirkkovaltuusto puoltaa seurakuntien yhdistymistä. Aloitteen puolesta äänesti 26 valtuutettua ja aloitetta vastaan 19 valtuutettua. Kokouksesta oli poissa kuusi valtuutettua.

Yhteisen kirkkovaltuuston lausunto ei ole päätös, vaan se liitetään varsinaiseen aloitteeseen, joka etenee seuraavaksi Kuopion hiippakunnan tuomiokapituliin. 

Tuomiokapituli saa aloitteen mukana käsiteltäväkseen myös seurakuntayhtymässä vuosina 2024–2025 valmistellun rakenneselvityksen tulokset. Selvitystyön perusteella yksi yhteinen seurakunta turvaisi parhaiten seurakunnalliset palvelut koko Joensuun alueella myös jatkossa taloudellisen tilanteen tiukentuessa. 

– Suurimmat yhdistymisen hyödyt tulisivat monimutkaisen ja päällekkäisen hallinnollisen rakenteen selkeytymisen lisäksi yhteisistä henkilöstöresursseista, toteaa Joensuun seurakuntayhtymän hallintojohtaja Tommi Mäki.

– Yhdistyminen ei vaikuttaisi seurakunnille merkityksellisimpiin asioihin, joita tutkimusten mukaan ovat alueelliset erityispiirteet ja toiminta lähellä seurakuntalaisia, kertoo Mäki, joka kertasi rakenneselvityksen tuloksia päättäjille kokouksessa.

Jos tuomiokapituli päättää jatkaa aloiteprosessia, Joensuun seurakuntayhtymä järjestää kevään 2026 aikana avoimia keskustelutilaisuuksia aloitteen sisällöstä. Myös Joensuun seurakuntien seurakuntaneuvostot pääsevät antamaan omat lausuntonsa. 

Lopullisen päätöksen aloitteen hyväksymisestä tai hylkäämisestä tekee aikanaan Kirkkohallitus.

Vaivion leirikeskuksen tarjouskilpailu on päättynyt

Yhteinen kirkkovaltuusto hyväksyi kokouksessaan myös Joensuun ev.lut. seurakuntayhtymän kiinteistösuunnitelman 2026–2030. 

Vaivion leirikeskuksesta tehtiin ratkaisuja jo viime vuoden puolella, jolloin päätettiin kilpailuttaa uuden päärakennuksen rakentaminen vuokramalliratkaisulla. Tällöin Joensuun seurakuntayhtymä toimisi tiloissa käyttäjänä pitkäaikaisella vuokrasopimuksella. 

Vaivion leirikeskushankkeen tarjouskilpailu on nyt päättynyt. Hankintaan varattuihin määrärahoihin sopivia tarjouksia ei saatu, joten Joensuun seurakuntayhtymä joutuu harkitsemaan hankinnan keskeyttämistä. 
Leirikeskushanketta käsitellään seuraavan kerran yhteisen kirkkoneuvoston kokouksessa 24. helmikuuta.

Tarjouskilpailun tulos tarkoittaa sitä, että hankintaprosessi tulee viivästymään. Näin ollen ensi kesän lisäksi myös kesän 2027 rippileirit järjestetään muualla kuin Vaiviossa.

Wed Feb 11 20:59:00 EET 2026